вторник, 15 април 2014 г.

Народни носии

Народното облекло наред с езика и песните е специфично културно явление с дълъг исторически живот! Традиционното българско (народно) облекло е източник за разкриване на етническото единство и многообразие на традиционната българска култура! Всяка една фолклорна област се отличава със своя специфика на народната носия. Българската народна носия е характерна с цветовата гама, бродериите, тъканите и накитите си.
Традиционна мъжка народна носия, състояща се от: бродирана памучна риза широк мъжки пояс потури с богата декорация от гайтани и шевици.Традиционен национален костюм: женска народна носия е. Костюмът се състои от: сукман с традиционна украса " литак", риза с богата бродерия и колан с пафти.

Граовско хоро


Граовско хоро е българско хоро от Шопската етнографска област, името му произлиза от местността Граово, изпълнява се в ритъм 2/4.  Играе се от жени и мъже – смесено. Граовското хоро е едно от най-бързите и ритмични хора в Шопската област. Характерно е с пъргавите движения и натрисанията

понеделник, 14 април 2014 г.

Фолклорни области


Българските народни танци са изключително красиво изкуство. Българите се славят с уменията си като танцьори.

България е разделена на няколко фолклорни области: северняшка, добруджанска, тракийска, шопска, пиринска и родопска. Във всяка от тези области танците имат свой собствен характер.
Типично за танците в Добруджанската фолклорна област е да играят тялото и раменете, както при жените, така и при мъжете. Добружанецът танцува приклекнал или приседнал. Стъпките наподобяват ежедневния труд и връзката на хо̀рата с плодородната земя. Популярни танци: ръченик, сборенка, ръка, тропанка, черкезката, данец, опас и др.
В Северняшката фолклорна област танците са смесица от останалите области. Типични хора̀ са: дунавско, ганкино, дайчово, еленино, свищовско, чичовото и др.
В тракийската фолклорна област танците са весели и жизнерадостни. Популярни хора в този район са трите пъти и касъмска ръченица, наречена още джидовската.
В Шопската фолклорна област изобилието е най-голямо. Шопите танцуват с високо вдигнати крака и с натрисане на ръцете. Точно това прави шопските танци най-трудни и едновременно красиви. Най-популярните хора са: граовско, петрунино, самоковско, циганско, четворно, шопска ръченица и др.
В Пиринската фолклорна област танците са разнообразни и се делят на мъжки и женски. Характерни за областта са македонското хоро, джангурица (айдарово), охридско, ширто и др.
Хората на родопчани са плавни, широки и подчертани твърди стъпки. Традиционни за Родопската област хора са: бачковско, енино, право родопско и др.
  • Известни ансамбли в България постигнали международни успехи са:
    ·         „Българче“
    ·         „Българе"
    ·          „Варна“
    ·          „Филип Кутев“
    ·          „Найден Киров“
    ·          „Радост“